Vishay/Dale CRCW12066K81FKEA
CRCW12066K81FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12066K81FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12066K81FKEA.pdf
Availability of CRCW12066K81FKEA
QUANTITY
CRCW12066K81FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12066K81FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12066K81FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12066K81FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12066K81FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12066K81FKEA Details Description
Related parts for CRCW12066K81FKEA
JUMPER-H1504TR/A2015R/X 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 10DFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CUT & POLISH FLAP BRUSH 3A MED datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf