Vishay/Dale CRCW12066M20JNTA
CRCW12066M20JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12066M20JNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12066M20JNTA.pdf
Availability of CRCW12066M20JNTA
QUANTITY
CRCW12066M20JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12066M20JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12066M20JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12066M20JNTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12066M20JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12066M20JNTA Details Description
Related parts for CRCW12066M20JNTA
CONN HEADER 11POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC VCXO 44.8MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 5A AC/DC datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 20V 2917 datasheet.pdf