Vishay/Dale CRCW12066R49FKTA
CRCW12066R49FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12066R49FKTA
Brief Description
RES SMD 6.49 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12066R49FKTA.pdf
Availability of CRCW12066R49FKTA
QUANTITY
CRCW12066R49FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12066R49FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12066R49FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12066R49FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12066R49FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12066R49FKTA Details Description
Related parts for CRCW12066R49FKTA
RES CHAS MNT 200 OHM 5% 5W datasheet.pdf
VARISTOR 255V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC K OS 750W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf