Vishay/Dale CRCW12066R65FNEA
CRCW12066R65FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12066R65FNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12066R65FNEA.pdf
Availability of CRCW12066R65FNEA
QUANTITY
CRCW12066R65FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12066R65FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12066R65FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12066R65FNEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12066R65FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12066R65FNEA Details Description
Related parts for CRCW12066R65FNEA
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100" T/H DUAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
COVER CONTACT AND DUST-PROTECT datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 250MM 1.32 datasheet.pdf