Vishay/Dale CRCW12066R65FNTA
CRCW12066R65FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12066R65FNTA
Brief Description
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12066R65FNTA.pdf
Availability of CRCW12066R65FNTA
QUANTITY
CRCW12066R65FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12066R65FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12066R65FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12066R65FNTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12066R65FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12066R65FNTA Details Description
Related parts for CRCW12066R65FNTA
CONN SOCKET IDC 24POS W/STR GOLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 18.2K OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS .8MM FH 13H GOLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 487 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR REED SPST THREADED 12MM datasheet.pdf
RES 47 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3"-48" BLACK datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT FOR V850ES/FG3 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf