Vishay/Dale CRCW12066R80JNEAHP
CRCW12066R80JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12066R80JNEAHP
Brief Description
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW12066R80JNEAHP.pdf
Availability of CRCW12066R80JNEAHP
QUANTITY
CRCW12066R80JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12066R80JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW12066R80JNEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12066R80JNEAHP
Related LinksCRCW12066, CRCW12066R80JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12066R80JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW12066R80JNEAHP
IC REG LDO 2.8V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 21000UF 35V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/46/180FLF 3.2BK datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 180MA 2.534 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T/DP6T datasheet.pdf
INSERT MALE 3POS SCREW datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS PNL MNT PIN datasheet.pdf