Vishay/Dale CRCW12066R98FMTA
CRCW12066R98FMTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12066R98FMTA
Brief Description
RES SMD 6.98 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12066R98FMTA.pdf
Availability of CRCW12066R98FMTA
QUANTITY
CRCW12066R98FMTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12066R98FMTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12066R98FMTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12066R98FMTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12066R98FMTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12066R98FMTA Details Description
Related parts for CRCW12066R98FMTA
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 47PF 50V 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 280MA 520 MOHM datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG GRY 3000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
RES 626 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf