Vishay/Dale CRCW1206768KFKTA
CRCW1206768KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206768KFKTA
Brief Description
RES SMD 768K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206768KFKTA.pdf
Availability of CRCW1206768KFKTA
QUANTITY
CRCW1206768KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206768KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1206768KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206768KFKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW1206768KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206768KFKTA Details Description
Related parts for CRCW1206768KFKTA
FIXED IND 15UH 2.8A 25.9 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.8V 10MLF datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SCR THRYRISTOR CA 1800V WC-500 datasheet.pdf
OSC XO 81.92MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A LONG T/H datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
ICL 60 OHM 1.5A datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf