Vishay/Dale CRCW120676K8FKEAHP
CRCW120676K8FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120676K8FKEAHP
Brief Description
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW120676K8FKEAHP.pdf
Availability of CRCW120676K8FKEAHP
QUANTITY
CRCW120676K8FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120676K8FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW120676K8FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120676K8FKEAHP
Related LinksCRCW12067, CRCW120676K8FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120676K8FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW120676K8FKEAHP
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 60W D POWERSO36 datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 23.11MM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MACH SCREW PAN COMB 12-24 500/PK datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 1.0MHZ CMOS SMD datasheet.pdf