Vishay/Dale CRCW1206820KFKTA
CRCW1206820KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206820KFKTA
Brief Description
RES SMD 820K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206820KFKTA.pdf
Availability of CRCW1206820KFKTA
QUANTITY
CRCW1206820KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206820KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1206820KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206820KFKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW1206820KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206820KFKTA Details Description
Related parts for CRCW1206820KFKTA
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT KIT 48POS 4ROW STR datasheet.pdf
IC TERMINATOR PROG DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.1W USM datasheet.pdf
CONNECTOR FAST ON TERM datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 335MA 550 MOHM datasheet.pdf