Vishay/Dale CRCW120686K6FKTB
CRCW120686K6FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120686K6FKTB
Brief Description
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120686K6FKTB.pdf
Availability of CRCW120686K6FKTB
QUANTITY
CRCW120686K6FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120686K6FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW120686K6FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120686K6FKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW120686K6FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120686K6FKTB Details Description
Related parts for CRCW120686K6FKTB
MEMBER MOD PIC16C55X/62X/CE62X datasheet.pdf
SLEEVE CONN 8.5X4MM AKZ4 SS datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
RES 576 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.0M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf