Vishay/Dale CRCW12068K25FKEA
CRCW12068K25FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12068K25FKEA
Brief Description
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12068K25FKEA.pdf
Availability of CRCW12068K25FKEA
QUANTITY
CRCW12068K25FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12068K25FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12068K25FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12068K25FKEA
Related LinksCRCW1206, CRCW12068K25FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12068K25FKEA Details Description
Related parts for CRCW12068K25FKEA
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 277 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf