Vishay/Dale CRCW12068R20JNEAHP
CRCW12068R20JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12068R20JNEAHP
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW12068R20JNEAHP.pdf
Availability of CRCW12068R20JNEAHP
QUANTITY
CRCW12068R20JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12068R20JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW12068R20JNEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12068R20JNEAHP
Related LinksCRCW12068, CRCW12068R20JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12068R20JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW12068R20JNEAHP
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
GROUND TERM BLK 10MM GRN-YEL datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 7GHZ SOT89 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 16POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
LENS ARRAY RECTANG 5 POS 123+25M datasheet.pdf