Vishay/Dale CRCW12068R25FKEAHP
CRCW12068R25FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12068R25FKEAHP
Brief Description
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW12068R25FKEAHP.pdf
Availability of CRCW12068R25FKEAHP
QUANTITY
CRCW12068R25FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12068R25FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW12068R25FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12068R25FKEAHP
Related LinksCRCW12068, CRCW12068R25FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12068R25FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW12068R25FKEAHP
IC BUFFER TRI-ST NON-INV SOT353 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 750MA 280 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 9A 125V datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE HI PERFORM 4A datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5MM datasheet.pdf