Vishay/Dale CRCW1210102KFKTA
CRCW1210102KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210102KFKTA
Brief Description
RES SMD 102K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW1210102KFKTA.pdf
Availability of CRCW1210102KFKTA
QUANTITY
CRCW1210102KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210102KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1210102KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210102KFKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW1210102KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210102KFKTA Details Description
Related parts for CRCW1210102KFKTA
IC CLK BUFFER 1:10 250MHZ 32LQFP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 26POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10A 12VIN POL SIP datasheet.pdf
RES 13.9M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 270PF 100V RADIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11A 15 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf