Vishay/Dale CRCW121010R0JNEA
CRCW121010R0JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121010R0JNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121010R0JNEA.pdf
Availability of CRCW121010R0JNEA
QUANTITY
CRCW121010R0JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121010R0JNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW121010R0JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121010R0JNEA
Related LinksCRCW1210, CRCW121010R0JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121010R0JNEA Details Description
Related parts for CRCW121010R0JNEA
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC REG CTRLR INV PWM 48-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.25 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP MC 5/8 380-400MHZ datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 5000' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 150A DO205AA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS datasheet.pdf