Vishay/Dale CRCW121012R1FKTA
CRCW121012R1FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121012R1FKTA
Brief Description
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121012R1FKTA.pdf
Availability of CRCW121012R1FKTA
QUANTITY
CRCW121012R1FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121012R1FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW121012R1FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121012R1FKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW121012R1FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121012R1FKTA Details Description
Related parts for CRCW121012R1FKTA
IC EEPROM 32KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf