Vishay/Dale CRCW1210150RJNTA
CRCW1210150RJNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210150RJNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW1210150RJNTA.pdf
Availability of CRCW1210150RJNTA
QUANTITY
CRCW1210150RJNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210150RJNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1210150RJNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210150RJNTA
Related LinksCRCW1210, CRCW1210150RJNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210150RJNTA Details Description
Related parts for CRCW1210150RJNTA
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 17POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 50V 10% BP 1210 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 25POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 48POS STRGHT PIN datasheet.pdf