Vishay/Dale CRCW1210160RJNEAHP
CRCW1210160RJNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210160RJNEAHP
Brief Description
RES SMD 160 OHM 5% 3/4W 1210
Datasheet Download
CRCW1210160RJNEAHP.pdf
Availability of CRCW1210160RJNEAHP
QUANTITY
CRCW1210160RJNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210160RJNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW1210160RJNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210160RJNEAHP
Related LinksCRCW12101, CRCW1210160RJNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210160RJNEAHP Details Description
Related parts for CRCW1210160RJNEAHP
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 1A PIN PLNGR 125V datasheet.pdf
PNL FIBERGLASS 18.44X14.44" WHT datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
MOD CPU INTEL ATOM D2550 TYPE2 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 200MA SOD80 datasheet.pdf