Vishay/Dale CRCW12101K18FKEAHP
CRCW12101K18FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12101K18FKEAHP
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 3/4W 1210
Datasheet Download
CRCW12101K18FKEAHP.pdf
Availability of CRCW12101K18FKEAHP
QUANTITY
CRCW12101K18FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12101K18FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW12101K18FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12101K18FKEAHP
Related LinksCRCW12101, CRCW12101K18FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12101K18FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW12101K18FKEAHP
LED 7-SEG .40" 1DIGIT BLUE CA datasheet.pdf
IC PROCSR CAM CMOS DGITL 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 1.6A 388 MOHM TH datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
I/O COUPLING MOD FOR A PROFIBUS datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf