Vishay/Dale CRCW12101K21FKTB
CRCW12101K21FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12101K21FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12101K21FKTB.pdf
Availability of CRCW12101K21FKTB
QUANTITY
CRCW12101K21FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12101K21FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW12101K21FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12101K21FKTB
Related LinksCRCW1210, CRCW12101K21FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12101K21FKTB Details Description
Related parts for CRCW12101K21FKTB
SPACER MOUNTS LED T-1 .400" datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
JUMPER 12MM 63A FOR ZDU 16 datasheet.pdf