Vishay/Dale CRCW12101K80JNTA
CRCW12101K80JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12101K80JNTA
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12101K80JNTA.pdf
Availability of CRCW12101K80JNTA
QUANTITY
CRCW12101K80JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12101K80JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12101K80JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12101K80JNTA
Related LinksCRCW1210, CRCW12101K80JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12101K80JNTA Details Description
Related parts for CRCW12101K80JNTA
BATTERY PK S-HD 12.0V C SZ ZINC datasheet.pdf
SIDACTOR BI 220V 250A TO-92 datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ2 1.97" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf