Vishay/Dale CRCW12101R20FKTA
CRCW12101R20FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12101R20FKTA
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12101R20FKTA.pdf
Availability of CRCW12101R20FKTA
QUANTITY
CRCW12101R20FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12101R20FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12101R20FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12101R20FKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW12101R20FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12101R20FKTA Details Description
Related parts for CRCW12101R20FKTA
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 388BGA datasheet.pdf
INSERT MT-RJ PLUG TO 3.0MM CABLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 71-142V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 34POS datasheet.pdf