Vishay/Dale CRCW12101R87FNEA
CRCW12101R87FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12101R87FNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.87 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12101R87FNEA.pdf
Availability of CRCW12101R87FNEA
QUANTITY
CRCW12101R87FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12101R87FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12101R87FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12101R87FNEA
Related LinksCRCW1210, CRCW12101R87FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12101R87FNEA Details Description
Related parts for CRCW12101R87FNEA
IC PLL SYNTH W/3WIRE BUS 16-SSOP datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
BLADE HEX 7/64" 4.72" datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B M20 datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-E-151-E2) datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 800MA 233 MOHM datasheet.pdf