Vishay/Dale CRCW12101R96FKEAHP
CRCW12101R96FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12101R96FKEAHP
Brief Description
RES SMD 1.96 OHM 1% 3/4W 1210
Datasheet Download
CRCW12101R96FKEAHP.pdf
Availability of CRCW12101R96FKEAHP
QUANTITY
CRCW12101R96FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12101R96FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW12101R96FKEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12101R96FKEAHP
Related LinksCRCW12101, CRCW12101R96FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12101R96FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW12101R96FKEAHP
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 12V datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 8CH SERIAL 52-LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 WIFI XB/ANT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf