Vishay/Dale CRCW121020K0FKTB
CRCW121020K0FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121020K0FKTB
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121020K0FKTB.pdf
Availability of CRCW121020K0FKTB
QUANTITY
CRCW121020K0FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121020K0FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW121020K0FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121020K0FKTB
Related LinksCRCW1210, CRCW121020K0FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121020K0FKTB Details Description
Related parts for CRCW121020K0FKTB
JUMPER-H1502TR/A2015B/X 3" datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 65 50/CD datasheet.pdf
IC DUAL GP DIFF COMPARATR 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
PAC-CMLX-SD15-V4 CBL ASSY datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO220AA datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf