Vishay/Dale CRCW1210240KFKEAHP
CRCW1210240KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210240KFKEAHP
Brief Description
RES SMD 240K OHM 1% 3/4W 1210
Datasheet Download
CRCW1210240KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW1210240KFKEAHP
QUANTITY
CRCW1210240KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210240KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW1210240KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210240KFKEAHP
Related LinksCRCW12102, CRCW1210240KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210240KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW1210240KFKEAHP
RES ARRAY 15 RES 1.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN SOCKET 11POS IDC 24AWG TIN datasheet.pdf
RES 300 OHM 15W 5% AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP C, AFS S4, datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT THRU SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf