Vishay/Dale CRCW1210261RFKEAHP
CRCW1210261RFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210261RFKEAHP
Brief Description
RES SMD 261 OHM 1% 3/4W 1210
Datasheet Download
CRCW1210261RFKEAHP.pdf
Availability of CRCW1210261RFKEAHP
QUANTITY
CRCW1210261RFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210261RFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW1210261RFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210261RFKEAHP
Related LinksCRCW12102, CRCW1210261RFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210261RFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW1210261RFKEAHP
TRANS NPN 45V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SIDACTOR BI 140V 250A DO214AA datasheet.pdf
IP PCI MASTER/TARGET 32BIT XP2 datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG8A 11AWG 1000' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 5% 30W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf