Vishay/Dale CRCW12102K87FKEA
CRCW12102K87FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12102K87FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12102K87FKEA.pdf
Availability of CRCW12102K87FKEA
QUANTITY
CRCW12102K87FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12102K87FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12102K87FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12102K87FKEA
Related LinksCRCW1210, CRCW12102K87FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12102K87FKEA Details Description
Related parts for CRCW12102K87FKEA
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES 11 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
SMARTBLOCK OEM W/RTC MOQ: 50 datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf