Vishay/Dale CRCW12102M70FKEA
CRCW12102M70FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12102M70FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7M OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12102M70FKEA.pdf
Availability of CRCW12102M70FKEA
QUANTITY
CRCW12102M70FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12102M70FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12102M70FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12102M70FKEA
Related LinksCRCW1210, CRCW12102M70FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12102M70FKEA Details Description
Related parts for CRCW12102M70FKEA
IC OPAMP INSTR 1MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS92311A 120V datasheet.pdf
COAX CBL 75 OHM 3' SMA-SMA PLUG datasheet.pdf
IC MCU 256KB RAM 128TQFP datasheet.pdf
LOW-PEAK DUAL ELEMENT datasheet.pdf
26500 32C 26#20 6#12 SKT RECP datasheet.pdf
AB 7C 5#16, 2#12 PIN PLUG datasheet.pdf
1.3ohm CMOS, 1.8 V to 5.5 V Single SPDT Switch/2:1 MUX in SOT-66 Package IC datasheet.pdf