Vishay/Dale CRCW12102R15FNTA
CRCW12102R15FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12102R15FNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.15 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12102R15FNTA.pdf
Availability of CRCW12102R15FNTA
QUANTITY
CRCW12102R15FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12102R15FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12102R15FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12102R15FNTA
Related LinksCRCW1210, CRCW12102R15FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12102R15FNTA Details Description
Related parts for CRCW12102R15FNTA
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 2% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V C0H 0603 datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf