Vishay/Dale CRCW12102R40JNTA
CRCW12102R40JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12102R40JNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12102R40JNTA.pdf
Availability of CRCW12102R40JNTA
QUANTITY
CRCW12102R40JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12102R40JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12102R40JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12102R40JNTA
Related LinksCRCW1210, CRCW12102R40JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12102R40JNTA Details Description
Related parts for CRCW12102R40JNTA
JUMPER-H2730TR/C2040L/H2730TR 3" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
TRANS RF BIPO NPN 90MA TSLP-3-9 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
TAPE MASKING PERFORM 12MMX55M datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
FAN BLOWER 45X10.3MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 7.2A SOT1220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf