Vishay/Dale CRCW1210360RJNEC
CRCW1210360RJNEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210360RJNEC
Brief Description
RES SMD 360 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW1210360RJNEC.pdf
Availability of CRCW1210360RJNEC
QUANTITY
CRCW1210360RJNEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210360RJNEC
Internal Part NumberEIS-CRCW1210360RJNEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)