AVX Corporation KC2520K48.0000C1GE00
KC2520K48.0000C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2520K48.0000C1GE00
Brief Description
OSC XO 48.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2520K48.0000C1GE00.pdf
Availability of KC2520K48.0000C1GE00
QUANTITY
KC2520K48.0000C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2520K48.0000C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC2520K48.0000C1GE00
FamilyOscillators
SeriesKC2520K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2520K48.0000C1GE00
Related LinksKC2520K48., KC2520K48.0000C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2520K48.0000C1GE00 Details Description
Related parts for KC2520K48.0000C1GE00
CONN TERM BLK 35 RAIL MNT WM BRN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 167 I/O 225CBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CBL SGL-END STR 19POS MALE 3' datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT R/A PCB datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
F39-JC2X1 datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf