Vishay/Dale CRCW1210390KFKEAHP
CRCW1210390KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210390KFKEAHP
Brief Description
RES SMD 390K OHM 1% 3/4W 1210
Datasheet Download
CRCW1210390KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW1210390KFKEAHP
QUANTITY
CRCW1210390KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210390KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW1210390KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210390KFKEAHP
Related LinksCRCW12103, CRCW1210390KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210390KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW1210390KFKEAHP
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 5A 6V datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 1.7A TO263-5 datasheet.pdf