Vishay/Dale CRCW121039R2FKTB
CRCW121039R2FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121039R2FKTB
Brief Description
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121039R2FKTB.pdf
Availability of CRCW121039R2FKTB
QUANTITY
CRCW121039R2FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121039R2FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW121039R2FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121039R2FKTB
Related LinksCRCW1210, CRCW121039R2FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121039R2FKTB Details Description
Related parts for CRCW121039R2FKTB
JUMPER-H9992TR/A3047S/H9992TR10" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSIA 0-50MV DIP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
SR BTS .200 12 MO DELTA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
26P M SC HD WATER RES datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf