Vishay/Dale CRCW12103K16FKEAHP
CRCW12103K16FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12103K16FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.16K OHM 1% 3/4W 1210
Datasheet Download
CRCW12103K16FKEAHP.pdf
Availability of CRCW12103K16FKEAHP
QUANTITY
CRCW12103K16FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12103K16FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW12103K16FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12103K16FKEAHP
Related LinksCRCW12103, CRCW12103K16FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12103K16FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW12103K16FKEAHP
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN RING VINYL INSUL #3/8 50PC datasheet.pdf
LED OSLON WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
RES 300K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IMPACT 4X6 OPEN 85OHM PLUS DC 04 datasheet.pdf