Vishay/Dale CRCW12103M90JNTA
CRCW12103M90JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12103M90JNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12103M90JNTA.pdf
Availability of CRCW12103M90JNTA
QUANTITY
CRCW12103M90JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12103M90JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12103M90JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12103M90JNTA
Related LinksCRCW1210, CRCW12103M90JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12103M90JNTA Details Description
Related parts for CRCW12103M90JNTA
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3A 53 MOHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 940V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
762 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
DC/DC CONV 6W SIP SNG OUT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
TRANS PNP 50V DUAL BIPO SC88-3 datasheet.pdf