Vishay/Dale CRCW12103R74FNEA
CRCW12103R74FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12103R74FNEA
Brief Description
RES SMD 3.74 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12103R74FNEA.pdf
Availability of CRCW12103R74FNEA
QUANTITY
CRCW12103R74FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12103R74FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12103R74FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12103R74FNEA
Related LinksCRCW1210, CRCW12103R74FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12103R74FNEA Details Description
Related parts for CRCW12103R74FNEA
CONN IC DIP SOCKET 50POS TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.28 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 120 I/O 201CSP datasheet.pdf
RES 2.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf