Vishay/Dale CRCW1210402RFKEA
CRCW1210402RFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210402RFKEA
Brief Description
RES SMD 402 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW1210402RFKEA.pdf
Availability of CRCW1210402RFKEA
QUANTITY
CRCW1210402RFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210402RFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW1210402RFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210402RFKEA
Related LinksCRCW1210, CRCW1210402RFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210402RFKEA Details Description
Related parts for CRCW1210402RFKEA
LED 5X5MM SQR GREEN DIFF PANELMT datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 15NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1W DO41 datasheet.pdf