AVX Corporation SA405C154MAA
SA405C154MAA picture photo
Mfg. Part Number
SA405C154MAA
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA405C154MAA.pdf
Availability of SA405C154MAA
QUANTITY
SA405C154MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA405C154MAA
Internal Part NumberEIS-SA405C154MAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA405C154MAA
Related LinksSA405C, SA405C154MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA405C154MAA Details Description
Related parts for SA405C154MAA
IC TXRX RS232 4:5 3.3V LP 28SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 2% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-TSSOP datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
LABEL KEYHOLE RAISED datasheet.pdf
REFLECTOR RND 70MM 41.7MM WIDE datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER DUAL 44QFN datasheet.pdf
SWITCH 3 POS datasheet.pdf