Vishay/Dale CRCW1210475RFKTA
CRCW1210475RFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210475RFKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 475 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW1210475RFKTA.pdf
Availability of CRCW1210475RFKTA
QUANTITY
CRCW1210475RFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210475RFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1210475RFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210475RFKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW1210475RFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210475RFKTA Details Description
Related parts for CRCW1210475RFKTA
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf