Vishay/Dale CRCW1210499KFKTA
CRCW1210499KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210499KFKTA
Brief Description
RES SMD 499K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW1210499KFKTA.pdf
Availability of CRCW1210499KFKTA
QUANTITY
CRCW1210499KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210499KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1210499KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210499KFKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW1210499KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210499KFKTA Details Description
Related parts for CRCW1210499KFKTA
EVAL MOD FOR ADS2807 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.4A SYNC 10HMLF datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
PAC-CJ1W-RV12-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 36NH 160MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 30A TO247AC datasheet.pdf