Vishay/Dale CRCW12104K70JNTC
CRCW12104K70JNTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12104K70JNTC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12104K70JNTC.pdf
Availability of CRCW12104K70JNTC
QUANTITY
CRCW12104K70JNTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12104K70JNTC
Internal Part NumberEIS-CRCW12104K70JNTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12104K70JNTC
Related LinksCRCW1210, CRCW12104K70JNTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12104K70JNTC Details Description
Related parts for CRCW12104K70JNTC
JUMPER-H1502TR/A3048S/X 12" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 0804 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 150VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 8-TDFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM,ZIPST,MTRJ 15M datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 202MA 1.72 OHM datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf