Vishay/Dale CRCW12104R87FNTA
CRCW12104R87FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12104R87FNTA
Brief Description
RES SMD 4.87 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12104R87FNTA.pdf
Availability of CRCW12104R87FNTA
QUANTITY
CRCW12104R87FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12104R87FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12104R87FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12104R87FNTA
Related LinksCRCW1210, CRCW12104R87FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12104R87FNTA Details Description
Related parts for CRCW12104R87FNTA
RES SMD 2.55KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE CERM 400MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO214AB datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 430MA 550 MOHM datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf