Vishay/Dale CRCW121051K0FKTA
CRCW121051K0FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121051K0FKTA
Brief Description
RES SMD 51K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121051K0FKTA.pdf
Availability of CRCW121051K0FKTA
QUANTITY
CRCW121051K0FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121051K0FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW121051K0FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121051K0FKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW121051K0FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121051K0FKTA Details Description
Related parts for CRCW121051K0FKTA
CONN HEADER 26POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 2.5V 10% 0805 datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR CLEAR datasheet.pdf
3M F9460PC VHB 1.5" SQ - 5/PACK datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 5.12"L X 15.75"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 10.5VWM 19VC SMA datasheet.pdf
MICRO 25C S 48" RBW JACKS NI datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONN SSL PLUG HSG 2POS CRIMP datasheet.pdf