Vishay/Dale CRCW121051R1FKEAHP
CRCW121051R1FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121051R1FKEAHP
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 1% 3/4W 1210
Datasheet Download
CRCW121051R1FKEAHP.pdf
Availability of CRCW121051R1FKEAHP
QUANTITY
CRCW121051R1FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121051R1FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW121051R1FKEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121051R1FKEAHP
Related LinksCRCW12105, CRCW121051R1FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121051R1FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW121051R1FKEAHP
OSC XO 2.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf