Vishay/Dale CRCW121051R1FKTB
CRCW121051R1FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121051R1FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121051R1FKTB.pdf
Availability of CRCW121051R1FKTB
QUANTITY
CRCW121051R1FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121051R1FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW121051R1FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121051R1FKTB
Related LinksCRCW1210, CRCW121051R1FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121051R1FKTB Details Description
Related parts for CRCW121051R1FKTB
RES 400 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 52KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 320MW SOD323 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
D4NL-4GDA-B4S-NPT datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSISTOR 65W 36V 3.10-3.50GHZ datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf