Vishay/Dale CRCW1210536KFKTA
CRCW1210536KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210536KFKTA
Brief Description
RES SMD 536K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW1210536KFKTA.pdf
Availability of CRCW1210536KFKTA
QUANTITY
CRCW1210536KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210536KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1210536KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210536KFKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW1210536KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210536KFKTA Details Description
Related parts for CRCW1210536KFKTA
Crystal 4.0320MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN TAB HSG .250 6POS RED datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM 12.7MM GREEN datasheet.pdf
CABLE 7COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 136MA 12 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 180MA 2.1 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf