Vishay/Dale CRCW121053R6FKEAHP
CRCW121053R6FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121053R6FKEAHP
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 3/4W 1210
Datasheet Download
CRCW121053R6FKEAHP.pdf
Availability of CRCW121053R6FKEAHP
QUANTITY
CRCW121053R6FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121053R6FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW121053R6FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121053R6FKEAHP
Related LinksCRCW12105, CRCW121053R6FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121053R6FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW121053R6FKEAHP
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 14V datasheet.pdf
CONN HDR ASSY 120POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING 6POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 60V datasheet.pdf
100 SECTION ZACK MARKER STRIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf